Використання каоліну для виробництва порцелянових виробів

Фарфор – вид кераміки, непроникний для води і газу. У тонкому шарі фарфор – просвічує матеріал. При легкому ударі дерев’яною паличкою видає характерний високий чистий звук. Залежно від форми і товщини виробу, тон може бути різним.

Фарфор – це основний представник «тонкої» кераміки. Характерні ознаки порцеляни – білий колір з синюватим відтінком, мала пористість і висока міцності, термічна і хімічна стійкість і природна декоративність. Його особливості визначаються хімічним складом і будовою черепка, які залежать від призначення виробу, умов їх експлуатації і пред’явлених до них вимог.

Для того щоб отримати готовий виріб, спочатку необхідно виготовити порцелянову масу. Її роблять з тонких сумішей каоліну (білої глини), кварцу, польового шпату і інших алюмосилікатів. Фарфорова суміш може містити до 40 різних добавок. Склад керамічної маси і метод її підготовки визначають виходячи з призначення виробу, його форми і види сировини.

Пластичні матеріали (глину, каолін) розпускають у воді в лопатевих мішалках. Отриману масу у вигляді суспензії пропускають через спеціальне сито і електромагніт для видалення великих включень і залізистих домішок. Кварц, польовий шпат, пегматит та інші компоненти піддають випалу при температурі 900-1000 ° С. Кам’янисті матеріали, в тому числі і фарфоровий бій, промивають, піддають дробленню і грубому помелу на бігуна, після чого просівають. Тонкий помел виробляють в кульових млинах.

Всі компоненти майбутньої порцелянової маси ретельно змішують в мішалці пропелерного типу. Однорідну масу пропускають через сито і електромагніт і зневоднюють в спеціальних фільтр-пресах або вакуум-фільтрах. Отриману пластичну масу вологістю 23-25% направляють на два тижні на вилежування в приміщення з високою вологістю. При вилежуванні відбуваються окислювальні і мікробіологічні процеси, гідроліз польового шпату і освіту кремнієвої кислоти, що сприяє розпушуванню маси, подальшого руйнування природної структури матеріалів і підвищення пластичних властивостей маси. Після вилежування масу обробляють на вакуум-пресах для видалення включень повітря, а також для поліпшення пластичності та інших фізико-механічних властивостей, необхідних для формування виробів.

Каолін Балашівського родовища вторинних каолінів за своїми якостями придатні для виробництва електротехнічного фарфору!

Використання каоліну для виробництва порцелянових виробів
Догори